DOŁĄCZ DO PORTALU

Depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa to specyficzna forma zaburzeń nastroju, która pojawia się na skutek długotrwałego spożywania alkoholu. Może wystąpić zarówno u osób uzależnionych, jak i tych, które piją okazjonalnie, lecz w dużych ilościach. Przejawia się uczuciem przygnębienia, beznadziei i braku sensu życia. Niektórzy sięgają po alkohol, by poradzić sobie ze stanami depresyjnymi, inni popadają w depresję w wyniku uzależnienia. To błędne koło, które prowadzi do coraz gorszego stanu psychicznego i fizycznego.
Depresja alkoholowa

Alkohol a depresja

Często depresja i alkohol są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Osoby, które nie rozwinęły jeszcze choroby alkoholowej, ale wykazują do niej skłonność, często wierzą, że alkohol jest najprostszym i najbardziej dostępnym sposobem na oderwanie się od problemów. Takie myślenie bywa wynikiem wychowania w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym. To błędne koło, ponieważ ukojenie po alkoholu jest jedynie chwilowe, a trudności nie znikają, lecz wręcz się nasilają. W konsekwencji może dojść do rozwoju zaburzeń, takich jak nerwica alkoholowa, której objawy są wyjątkowo uciążliwe.

Wykonaj prosty test na depresję dostępny na naszej stronie. Nie jest to pełna diagnoza, a wskazówka, czy depresja może u Ciebie występować.

Pierwotna depresja alkoholowa

Pierwotny alkoholizmy występuje w przypadku, gdy depresja pojawiła się jako pierwsza i to ona sprawiła, że dana osoba sięgnęła po alkohol, co doprowadziło do uzależnienia. Oczywiście osoby cierpiące na depresję nie zawsze sięgają po alkohol i też nie zawsze muszą popaść w depresję alkoholową – dotyczy to tylko części osób, które borykają się z takim problemem. Tendencja do częstszego popadania w pierwotną depresję alkoholową wskazuje na to, iż mężczyźni są bardziej na nią narażeni. Mogą na to wpływać również przeróżne czynniki środowiskowe i inne, które będą świadczyć o większej podatności na rozwój choroby alkoholowej.

Do tych czynników możemy zaliczyć:

  • częste i silne uczucie braku celu i sensu życia,
  • niska samoocena,
  • częste napady lęku i myśli samobójcze,
  • problemy z radzeniem sobie z porażkami, złym nastrojem i stresem,
  • osamotnienie, wykluczenie,
  • wysoka autokrytyka i stawianie wobec siebie sporych wymagań.

Tego typu występujące pojedyncze symptomy nie muszą świadczyć o zwiększonej podatności na nadmierne picie alkoholu. Jednak w przypadku osób, u których występuje większość z tych czynników, należy stwierdzić, iż są wysoce narażone na alkoholizm i ryzyko wystąpienia depresji alkoholowej.

czym jest depresja alkoholowa

Depresja po alkoholu – kiedy występuje

Wtórna depresja alkoholowa jest zdecydowanie bardziej powszechną przypadłością, niż zaburzenia depresyjne alkoholowe, które następują po wystąpieniu w pierwszej kolejności problemów depresyjnych niezwiązanych z alkoholem. W większości przypadków alkoholicy cierpią na wiele dokuczliwych objawów. Głównie mamy tu do czynienia ze zdecydowanym obniżeniem nastroju, poczuciem winy, osamotnieniem i wykluczeniem. Do tego narastające problemy rodzinne i zawodowe, mogą doprowadzić do depresji alkoholowej. Ta również może wystąpić jako skutek nagłego odstawienia alkoholu, czy też być związana ze zdecydowanym ograniczeniem spożycia napojów wysoko alkoholowych.

Oprócz szeregu czynników psychospołecznych, które są wynikiem nadużywania alkoholu i następnie depresji alkoholowej, również należy tu wymienić objawy wpływające na problemy stricte fizyczne naszego organizmu. Depresja alkoholowa powoduje bardzo silną potrzebę sięgnięcia po alkohol, tzw. głód alkoholowy. Dodatkowo pobudza zmiany elektrofizjologiczne w mózgu. Przez to alkoholicy są bardziej narażeni na depresję, majaczenie i padaczkę. Również mocno odbija się to na zdrowiu alkoholika, który posiada niedobory wielu witamin.

Jakie objawy daje depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa nie zawsze daje jednoznaczne sygnały. Niektóre objawy mogą być subtelne, inne bardzo wyraźne. Jakie symptomy powinny zwrócić uwagę?

Objawy psychiczne:

  • chroniczne przygnębienie,
  • brak motywacji do działania,
  • ciągłe zmęczenie i apatia,
  • nieradzenie sobie ze stresem, myśli samobójcze,
  • poczucie winy i bezwartościowości,
  • kłopoty z koncentracją,
  • zaburzenia lękowe.

Objawy fizyczne:

  • zaburzenia snu,
  • bóle głowy i ciała,
  • brak apetytu lub napady obżarstwa,
  • spadek odporności,
  • drżenie rąk i nadmierne pocenie się.
  • agresywne zachowanie,
  • zaburzenia w sferze seksualnej,
odstawienie alkoholu - zaburzenia psychiczne

Jak długo trwa depresja alkoholowa?

Tak naprawdę określenie ile może trwać depresja alkoholowa, jest bardzo trudne do stwierdzenia. Nie istnieje górna granica czasowa – osoba borykająca się z alkoholizmem może praktycznie do końca życia odczuwać objawy depresji alkoholowej. Dopiero po odstawieniu alkoholu można odczuć symptomy poprawy nastroju, odzyskanie pewności siebie, chęci do życia. Przyjmuje się, że do widocznej poprawy przy zastosowaniu odpowiedniej kuracji – psychoterapii i farmakoterapii, potrzebne są nie mniej niż 2 tygodnie.

Depresja alkoholowa – jak pomóc

Pomoc w przypadku depresji alkoholowej może polegać na innych działaniach niż w przypadku innych rodzajów depresji. Tu zalecenia dotyczące wzmożenia aktywności fizycznej, znalezienie sobie nowego hobby i inne porady, które będą miały za zadanie odciągnąć uwagę od myśli o alkoholu, mogą okazać się nieskuteczne. Osoba chora doświadcza złożonego mechanizmu, podczas którego depresja wpływa na alkoholizm, z kolei sam alkohol spożywany w nadmiernych ilościach jest źródłem zapalnym depresji. Do tego, by skutecznie poradzić sobie z depresją alkoholową, niezbędne jest dotarcie do źródła problemu i skuteczne przepracowanie go podczas terapii. Często stosowane jest również leczenie farmakologiczne.

objawy depresji alkoholowej

Leczenie depresji alkoholowej

Zaburzenie psychiczne, jakim jest depresja alkoholowa, wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Nie tylko istnieją różne rodzaje depresji alkoholowej, ale również ich źródło w wielu przypadkach może być zgoła odmienne. Kluczowy w leczeniu depresji alkoholowej będzie zarówno czas i samo zaangażowanie pacjenta. Nie można zapominać także o wsparciu bliskich osób. Szczególne kluczowe ono będzie przy samym przekonaniu osoby chorej do rozpoczęcia leczenia, a także przy odpowiednim wsparciu podczas psychoterapii oraz farmakoterapii.

Leczenie może być trudnym wyzwaniem z powodu jednoczesnej walki z problemami psychicznymi, jak i uzależnieniem. Całkowite wyleczenie alkoholizmu jest praktycznie niemożliwe, jednak odpowiednia terapia zdecydowanie zmniejsza prawdopodobieństwo powrotu uzależniania, a także depresji. Jeżeli szukasz odpowiedniego wsparcia przy leczeniu depresji alkoholowej, to skorzystaj z pomocy zaufanego psychologa na naszym portalu.

Data aktualizacji wpisu - 2 kwietnia, 2025
Przeczytaj również

Inne artykuły z naszej strony

Adaptacja w żłobku

Adaptacja w żłobku

Adaptacja w żłobku to ważny moment w życiu dziecka i jego rodziców. Przejście malucha z

Labilność emocjonalna

Labilność emocjonalna

Nagłe przechodzenie z jednego nastroju do drugiego czy nagłe wybuchy gniewu, płaczu, nadmierna wrażliwość czy